Türkiye’nin En İyi Opera Sanatçıları

Türkiye’nin en iyi opera sanatçıları dendiğinde akla gelen ilk isim, 2014 yılında vefat eden ve 1939 yılında Avrupa’da sahne almış olan Türk opera sanatçımız Semiha Berksoy olmaktadır.

94 yaşında hayata gözlerini yuman ünlü sanatçı 1999’da devlet sanatçısı unvanı elde etmiştir. Opera denilince her ne kadar kadınlar akla gelse da Aydın Gün, ülkemizde operanın kurucusu isimlerinden kabul edilen Türk opera sanatçımızdır.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin kurucusudur. 2007 yılında vefat eden sanatçı, 1988 yılında devlet sanatçısı unvanına sahibi olmuştur. Ünlü Türk opera sanatçımız Cenk Karaferya ise barok operasının az bulunan kontra tenörlerinden birisidir ve Londra’da yaşamını sürdürmektedir.

Türkiye’nin En İyi Opera Sanatçıları, Opera Efsanelerimiz

Türkiye'nin En İyi Opera Sanatçıları, Opera EfsanelerimizPin
Türkiye’nin En İyi Opera Sanatçıları, Opera Efsanelerimiz

1987 yılında en iyi genç şarkıcı ödülünü alan opera sanatçımız Hakan Aysev, yeteneği ve sesi ile Türk Pavarotti olarak bilinir. Dünyaca ünlü birçok opera sahnelerinde bulunan ve birçok uluslararası ödül almış ilk Türk opera sanatçımızdır.

Ayrıca Burak Bilgili 2001’de Neue Stimmen International opera yarışmasından ve 2005 yılında Gerda Lissner vakfına kadar toplamda tam 7 uluslararası ödül almıştır.

İzmir doğumlu olan Ayhan Aydan ise operası ve gür sesi ile adından sıkça söz ettiren ve dikkat çeken Türk opera sanatçılarımızdan biridir. En iyi opera kaydı kategorisinde Grammy ödülünü almaya hak kazanan diğer Türk opera sanatçımız ise Bülent Bezdüz’dür.

Kadın Opera Sanatçılarımız

Kadın Opera SanatçılarımızPin
Kadın Opera Sanatçılarımız

Semiha Berksoy’dan sonra akla ilk gelen kadın opera sanatçımız tartışmasız 8 yaşında opera eğitimi almaya başlayan Suna Korat’tır.

2003 yılında vefat eden Suna Korat birçok Avrupa ülkesinde opera sahnesinde yer almış ve kendini opera severlere hayran bırakmıştır.

Genç yaşta geçirdiği beyin kanaması nedeni ile aramızdan ayrılan ünlü opera sanatçısı Zehra Yıldız ise aynı zamanda ünlü bir sopranodur ve yurt dışında aldığı birçok ödül ile adından söz ettirmiştir.

Yine Türkiye’nin en iyi opera sanatçıları arasında bulunan Saadet İkesus ise ilk kadın opera yönetmeni unvanının sahibidir. 2007 yılında vefat eden ünlü sanatçı, aldığı eğitim ile Hocaların Hocası unvanının sahibi olmuştur.

Böylece Türkiye’nin En İyi Opera Sanatçıları konusuna değinmiş olduk. Daha fazlası için ”Genel” kategorimizi takip etmenizi tavsiye ederiz. Tüm soru, öneri ve görüşlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın