Türkiye’de Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler – 2022

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yer alan birbirinden güzel, birbirinden özel yerler vardır. Nitekim ülkemiz hem yerli, hem yabancı turistlerin gözdesi olan bir coğrafya olarak nitelendirilmektedir. Türkiye, mutlaka gezilmesi gereken yerler açısından oldukça geniş bir yelpazeye sahip. Türkiye coğrafyasında gezilip görülecek çok sayıda yer olduğundan hepsini anlatmak da pek olası değil ama başlıca görülmesi gereken yerleri sizler için derledik.

Kapadokya Bölgesi Gezilecek Yerler

Türkiye’de mutlaka gezilmesi gereken yerler denilince akla ilk gelen yer elbette her yaştan insanın gözdesi olan Kapadokya bölgesidir. Kapadokya bölgesinde görülmesi gereken yerler arasında Ihlara Vadisi, Kızlar Manastırı, Uçhisar Kalesi, Göreme Açık Hava Müzesi, Narlıgöl, Tuz Gölü,Kayseri Kalesi, Hasandağı, Erciyes Dağı, Selime Peri Bacaları, Saratlı Yeraltı Şehri, Avanos sallanan köprü gibi çok sayıda yer vardır. Her ne kadar Kapadokya bölgesinde olmasa da Konya Mevlana Müzesi de mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Mezopotamya ve Akdeniz’de Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler 

Mezopotamya ve Akdeniz'de Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler Pin
Mezopotamya ve Akdeniz’de Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

Türkiye’de mutlaka gezilmesi gereken yerler noktasında en çok merak edilen bölgelerden biri şüphesiz Güneydoğu’dur. Bu noktada önce Mardin bölgesinden başlamak gerekir. Eski Mardin mutlaka gezilmesi gereken yerler arasındadır.

Aynı şekilde Midyat için de benzer bir durum söz konusudur. Bölgede yer alan Deyrulzafaran Manastırı, Gaziantep Kalesi, Gaziantep Bakırcılar Çarşısı, Urfa Balıklıgöl, Adıyaman Menrut Dağı, Hatay ve Vakıflı köyü, Adana kazancılar çarşısı bölgesel olarak görülmesi gereken yerlerlerdendir.

İstanbul ve Diğer Bölgelerde Görülmesi Gereken Yerler

İstanbul kenti ve civarında görülmesi gereken çok sayıda yer vardır. Galata Kulesi, Kapalıçarşı, Ayasofya Cami, Boğaz kıyısı, Beyoğlu, Kız Kulesi, Topkapı Sarayı, Ağva İstanbul bölgesinde görülmesi gereken yerler arasındadır.

Bunlar dışında Mersin Cennet Cehennem Mağarası, Fethiye Ölüdeniz ve Saklıkent, Antalya Düden Şelalesi, Kocaeli Maşukiye, Langoz Ormanları, Selimiye Camii, Ayder Yaylası, Çamlıhemşin, Sinop İnceburun Feneri, Fethiye Kayaköy, Kuşadası Kalesi, Bodrum Kalesi, Eskişehir Sazova, Van Gölü, Vah Ahtamar Kilisesi, Tokat Ballıca Mağarası, Trabzon Uzungöl, Sümela Manastırı, Şanlıurfa Göbeklitepe, Anıtkabır, Yalvaç Lavanta Köyü, Eğirdir Gölü,  Sivas Gökpınar Gölü ve Eskişehir Odun Pazarı’nı gezmenizi tavsiye ederiz.

Böylece Türkiye’de Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler – 2022 konusuna değinmiş olduk. Daha fazlası için ”Genel” kategorimizi takip etmenizi tavsiye ederiz. Tüm soru, öneri ve görüşlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz

Oyla post
Yorum yapın