Tarihi Gezi Rehberi (6 Eşsiz Tarihi Eser)

Türkiye içerisinde birçok tarihi eser barındırır. Tarihi camileriyle. Antik kentleriyle, köprüleriyle ve kaleleriyle eşsiz güzellikler sunar. Ülkemizin eşsiz bölgelerini keşfedebilmeniz için tarihi gezi rehberi oluşturduk. Rehberinizde bu eşsiz tarihe sahip medeniyetin tüm tarihi güzelliklerini görebilirsiniz. Şimdi listemize yakından bir göz atalım.

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi 

Tarihi Gezi Rehberi - Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi Pin
Tarihi Gezi Rehberi – Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi

Etkileyici bir tarihi gezi rehberi arıyorsanız burayı mutlaka listenize eklemelisiniz. Ayasofya-i Kebir Câmi-i Şerifi, eski ismiyle Ayasofya Kilisesi, İstanbul şehrinde yer almaktadır.532-537 yılları Bizans imparatoru 1.Justinianus tarafından yaptırılmıştır.

1453 yılında İstanbul’un Fatih Mehmet Sultan tarafından fethedilmesinden sonra Camiye dönüştürülmüştür.1934 yılında Bakanlar Kararnamesi ile müzeye dönüştürülmüş ve 1935-2020 yılları arasında müze olarak hizmet vermiştir. 2020 yılında tekrar cami olarak hizmete açılmıştır.

Eyüp Sultan Cami

Eyüp Sultan CamiPin
Eyüp Sultan Cami

İstanbul’un Eyüp semtinde bulunan ve Osmanlı döneminden kalan nadide camilerimizdendir. Peygamber efendimiz (S.A.V) Mekke’ye hicret ettiğinde evine misafir olduğu Eyüp Sultan Hazretlerinden adını almıştır.

Caminin bahçesinde havuz etrafına dizilmiş simitçilerin sabah havaya yaydığı susam kokusu dünyevi yaşamın lezzetiyken, gök kubbesinin verdiği huzur eşsizdir.

Uzun Köprü

Uzun KöprüPin
Uzun Köprü

Edirne ili Uzunköprü ilçesi Engene Nehri üzerinde bulunan ve günümüze kadar ulaşmış dünyanın en uzun köprüsüdür. Tarihi gezi rehberi açısından mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Osmanlı padişahlarından olan 2.Murat döneminde  baş mimar Muslihiddin tarafından 1427-1443 yıllarında  yapılmıştır.

174 kemeri bulunan köprü 1270,41 metre uzunluğundadır. Kireçtaşı ve traverten kesme taşlardan inşa edilmiştir. Köprünün kemerleri çift merkezli sivri kemer, dairesel ve basık özelliktedir.

Göbekli Tepe

Göbekli TepePin
Göbekli Tepe

Şanlıurfa ilinde Örencik Köyü yakınlarında 300 metre çapında ve 15 metre yüksekliğinde olup geniş görüş alanına sahip 12.000 yıllık tarihe dayanan, avcı toplayıcı olarak yaşayan topluluğun yaşadığı dini bir merkezdir. Yerleşik hayata geçmemiş insanların hiçbir alet kullanmadan çakmak taşlarıyla el gücü ile yapılmış neolitik döneme ait insan ve hayvan heykelleri, insanların duygularını yansıtan taş ustalığı eserler bulunan nadide bir alandır.

Göçebe topluluğun yerleşik hayata tarımı öğrenerek geçtiği tezini yok eder. Göbekli Tepe’de topluluğun ibadet merkezine yakın olma arzusu onları yerleşik hayata yönlendirmiştir. Yeni keşfedilmiş tarihin en önemli arkeolojik buluşlarındandır. 2011 yılından günümüze UNESCO Dünya Miras Geçici listesinde yer almıştır. 2018 ‘de Temmuz ayında  düzenlenen 42.Dünya Mirası Toplantısında 18.varlık olarak UNESCO Dünya  Varlık Mirasında yerini almıştır.

Kız Kalesi

Kız KalesiPin
Kız Kalesi

Mersin ilinin kendi adından esinlenmiş olan mahalle sahilinde konumlanmıştır. Anlatılan efsaneye göre bir kral, kızının istikbalini öğrenmek için falcıya gitmiş. Falcının, kızın yılan tarafından öldürüleceğini söylemesi üzerine kral denize kale yaptırarak kızını korumak istemiş. Ancak bir gün kızına üzüm sepeti göndermişler ve sepette yer alan yılanın kızı sokarak ölümüne neden olduğu anlatılmaktadır.

Kıyıya uzaklığı 600 metredir. Lusignanlar Dönemi’ne ait olduğu düşünülmektedir. 1199 yılında 1.Leon tarafından yaptırılmıştır. Kıbrıs krallığı tarafından 1361 yılında zapt edilmiştir. Ayrıca Roma döneminde korsanların kız kalesini barınak olarak kullandığı bilinmektedir.

Efes Antik Kenti

Efes Antik KentiPin
Efes Antik Kenti

Efes; Anadolu’nun Batı kıyısında İzmir iline bağlı Selçuklu ilçesinde yer alan Roma sınırlarında bulunan Yunan Antik kentiydi. Cilalı taş devrinde oluşmuş MÖ.6000 yılına dayanan bir eser olarak bilinmektedir.

2.yüzyılda Roma zulmünden kaçıp Mezopotamya üzerinden Kayseri’ye, Kayseri’den de Kapadokya’ya gelen Hristiyanların yaşadığı şehir olarak biliniyor. Yeraltı Şehri 60-70 metre derinindeki 52 içme suyu kuyusundan adını almıştır. Yurdumuzda bulunan bu eşsiz yapıları gezerek tarihi doruklarda yaşayabilirsiniz.

Böylece Tarihi Gezi Rehberi konusuna değinmiş olduk. Daha fazlası için ”Genel” kategorimizi takip etmenizi tavsiye ederiz. Tüm soru, öneri ve görüşlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz

Oyla post
Yorum yapın