Oyun Hamuru Nasıl Yumuşar

Oyun hamuru nasıl yumuşar, çocuklarımızın zihinsel gelişimi ve el becerilerinin gelişmesine yardımcı olan oyun hamuru, belli bir süreden sonra ilk formlarını yitirebilir. Oyun hamurlarının zamanla kullanılmaz hale gelmesinin en önemli nedenlerinden biriside açık havada beklemesedir. Kuruyan oyun hamurlarına şekil vermek oldukça zor ve pul pul dökülebilir, bu makalemizde Oyun Hamuru Nasıl Yumuşar öğrenelim.

Kuruyan Oyun Hamurları Nasıl Yumuşatabiliriz

Oyun hamuru, ambalajından ilk çıkarıldığında yumuşak ve eğlencelidir. Böylece yumuşak olduğundan dolayı şekil vermesi oldukça basittir. Bireylerin çocukları ile vakit geçirmesinin en güzel seçenekleri arasında olan oyun hamurları ile çocuklarınızın el becerilerinin de gelişmesine yardımcı olmaktadır. Ancak kullandıktan sonra doğru muhafaza edilmeyen, hava veya zamanla ilk formunu yitiren oyun hamurları yumuşar ve sertleşir.

Bu hamurların tekrardan kullanabilir hale gelmesi oldukça basittir, ana maddesi olan büyük oranda su, tuz un yada kireç taşı olan malzemeler içermektedir.

  • İlk önce suyu hamurla iyice yedirin
  • iyice yoğurma işlemi yapın ancak bu aşama da oyun hamuru parçana bilir tekrar tekrar birleştirebilirsiniz
  • belli bir süreden sonra bu işlem ile tekrardan ilk halini alacaktır.


Gıda Boyasız
 Oyun Hamuru Nasıl yapılır

Oyun hamuru çocukları için en güzel aktivitelerdir, biz bunu daha sağlıklı olarak yapacağız, yapacağımız malzemeler ile mağazadan aldığımız hamurlardan daha yumuşak ve kalıplanması oldukça basittir. Şimdiye kadarki satın aldığınız bütün oyun hamurlarını unutun ve Gıda Boyasız oyun hamuru nasıl yapılır onu öğrenelim.

  • 2 su bardağı un
  • 2 su bardağı ılık su
  • 1 su bardağı tuz
  • 2 yemek kaşığı bitkisel yağ
  • 1 yemek kaşığı tartar kreması

Oyun Hamuru Nasıl Yapılır?

Tüm malzemeleri karıştırın, kısık ateşte karıştırın. Hamur, patates püresine benzeyene kadar kalınlaşmaya başlayacaktır.

Hamur, aşağıda gösterildiği gibi kenarlardan çekilip merkezde topaklanmaya başladığında, tavayı ocaktan alın ve hamuru tutacak kadar soğumaya bırakın.

ÖNEMLİ NOT: Oyun hamurunuz hala yapışkansa, daha uzun süre pişirmeniz yeterlidir!
Hamur kuruyana ve oyun hamuru gibi olana kadar karıştırmaya ve pişirmeye devam edin.
Yapışkan hamur hakkında soran birçok yorum aldım, bu yüzden biraz daha pişirmeye devam edin , işe yarayacaktır!

Oyun Hamuru Nasıl Saklanır

Oyun hamurlarını bir top haline getirin, kilitli torbaya koyun, ardından buzdolabında saklayın bu sayede aylarca kurumadan muhafaza edip küflenmesini önleyecektir.

Oyla post
Yorum yapın