İşlemcinin Çalışma Mantığı

İşlemcinin çalışma mantığı donanımlar ile ilgilenen kişilerin merak ettiği bir konu olmakta. Bu konuda işlemcilerden söz ediyor olacağız.

20. yüzyıldan beri hızla gelişme kaydeden elektronik bilgisayarlar, günümüze kadar büyük gelişim gösterdi ve uzun bir yol kat etmeye başladı. 20. yüzyılın başında ve ortalarında yavaş gelişen bu teknoloji, dönemin sonuna doğru daha da hızlandı ve 21. yüzyılda daha verimli bir gelişime ev sahipliği yaptı.

Günümüzde bilgisayarların temelini oluşturan parçalardan birisi şüphesiz işlemci olarak bilinmektedir. Bu donanım hakkında bilinmesi gereken pek çok detay bulunuyor.

İşlemci Hakkında Bilgi

İşlemcinin çalışma mantığıPin
İşlemcinin çalışma mantığı

İşlemci hakkında bilinmesi gerekenlerden söze başlamak istiyoruz. İşlemci, merkezi işlem birimi veya CPU olarak açıklanabilir. Bu konuda ekran kartı işlemcisi olan GPU’dan değil CPU’dan söz ediyoruz. Bunu belirterek konuya devam edelim.

İşlemcinin amacı, komutları işlemek ve diğer donanımların çalışmasını sağlamaktır. İşletim sisteminin en çok kullandığı donanımlardan birisi olan işlemci sayesinde diğer donanımlar ile iletişim sağlanabiliyor ve bu sayede bilgisayar kullanılabiliyor. En çok ısınan parçanın işlemci olmasının sebebi de bu olmaktadır. Bundan dolayı soğutma sistemi kullanılarak işlemcinin çok ısınmaması sağlanıyor.

İşlemcinin Çalışma Mantığı Nedir?

İşlemcinin ne olduğu anlaşıldığına göre artık işlemcinin çalışma mantığı nedir sorusuna geçmeye başlayabiliriz. İşletim sistemi, işlemci ile sık sık iletişim kurar. Çünkü komutlar işlemciye gider.

Örneğin işletim sisteminde bir uygulama başlattık. O uygulama açılırken çalışacak olan makine kodları işlemciye aktarılır ve işlemci bu kodları işleyerek gerekli işlemleri uygular. Fare hareket ettiğinde, klavyeye yazı yazıldığında veya arka planda bir uygulama çalıştığında dahi işlemci hemen devreye giriyor.

Şimdi bu konuda anlaşılır bir şekilde örnek vererek işlemci çalışma mantığı konusunda akıllarda soru işareti bırakmamak istiyoruz. Örneğin, uygulamada bir pencere başlatılmak isteniyor. Bunun için butona basılması gerekiyor.

Tabii butona basılana kadar olan işlemleri anlatmıyoruz bile. Butona basıldıktan sonra işlemci hemen kodları işliyor ve ekrana pencerenin yansıması için ekran kartı ile iletişime geçiyor. Bu sırada gerekirse bellek ve disk ile de iletişime geçilebiliyor. Yani özetle işlemci, bilgisayarların adeta beynidir.

Böylece İşlemcinin Çalışma Mantığı konusuna değinmiş olduk. Daha fazlası için ”Genel” kategorimizi takip etmenizi tavsiye ederiz. Tüm soru, öneri ve görüşlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz

Oyla post
Yorum yapın

1