İkinci el Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler (Dikkat!)

Son zamanlarda artan dolandırıcılıklar, maddi kayıplar ve beklenmedik arızalar neticesinde ikinci el araba alırken dikkat edilmesi gerekenler konusu çok sık araştırılmaya başlandı.

İnternetteki ilanların son zamanlarda çoğalması ve ticaretin internet üzerinden gerçekleşmeye başlaması ile beraber ikinci el araç piyasasında bazı önemli konular gündeme geliyor. Buna göre bu aracın paranızın karşılığında alabileceğiniz bir araç olup olmadığını incelemek için ekspertiz işlemini kesinlikle yapılması gereklidir. Dışarıdan bakılınca bir sorun görünmemesine rağmen araç hasarlı olabilir ya da ekstra masrafları çıkabilir.

İkinci el otomobil alırken bu otomobili ederinden fazla değerinde yatırım yapmak doğru olmadığından öncelikle değerinin hesaplanması daha mantıklı bir karar olacaktır. Almaya karar verilen aracın boyalı olup olmadığını yani daha önce kazası olup olmadığını açığa çıkaracak olan renk uyuşmazlığı gün ışığında kontrol edilmelidir.

İkinci El Aracın Trafik Sigortası

İkinci el Araba Alırken Dikkat Edilmesi GerekenlerPin
İkinci el Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci el araç satın alırken mutlaka trafik sigortası yaptırılmalıdır. Aracı satın aldığınız günden itibaren ilk 15 gün içinde mutlaka tüm sigorta işlemlerini tamamlamanız gerekiyor. Sigorta fiyatları ise aracın mevcut durumuna göre belirlenir. İkinci el araç satın alırken plaka değişikliği yapmak istediğiniz takdirde notere başvurmanız lazım.

Ancak plaka değişimi için başvurmadan önce aracınızın tüm muayenelerini tam olarak yaptırılması şarttır.  İkinci el araba satın alırken dikkat edilmesi gereken hususların başında ise araç için ekspertiz raporu almak gelir ekspertiz raporu sayesinde almayı düşündüğünüz aracın değerini ölçebilirsiniz. İkinci el piyasasında sahtecilik durumları çok fazla yaşanmaktadır. Bu gibi sorunların yaşanmaması için ekspertiz raporunun önemi büyüktür.

İkinci El Araçta Ekspertsiz Raporunun Önemi

İkinci El Araçta Ekspertsiz Raporunun ÖnemiPin
İkinci El Araçta Ekspertsiz Raporunun Önemi

Ekspertiz raporu, ileride çıkabilecek masraflar, aracın hasar durumu ve aracın değeri gibi bir çok unsurda, aracın değerinden fazla ödeme yapıp zarara uğramamanızı sağlar. İnceleme işlemleri tamamlandıktan sonra bireye rapor sunulur ve kişi aracı satın almadan önce gerçek değerini öğrenerek tedbiri almış olur.

Son zamanlarda internet üzerindeki yapılan araç satış ilanlarında sorunsuz ve temiz olduğu yazılan fakat pek çok sorunu bulunan arabalar bulunuyor. Ancak profesyonel bir ekspertiz incelemesi ile internet ortamında yapılan sahtecilik ve dolandırıcılığın önüne geçilmesi mümkündür. Rapor, aracın gerçek değerini ispatladığı için mutlaka temin edilmesi gereken bir belgedir.

Böylece ikinci el araba alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunu açıklığa kavuşturmuş olduk. Daha fazlası için ”Genel” kategorimizi takip etmenizi tavsiye ederiz. Tüm soru, öneri ve görüşlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Oyla post
Yorum yapın