Finlandiya Eğitim Sistemi Neden Başarılı?

Eğitim sistemi dediğimizde birçoğumuzun aklına şüphesiz ki Finlandiya gelir. Peki, Finlandiya eğitim sistemi neden başarılı? Şimdi hep birlikte ayrıntılara geçelim.

Mükemmel bir düzen kurmuş olan Finlandiya halkı, şüphesiz adını tüm dünyaya duyurmuştur. Dünya genelinde yapılmış olan araştırmalara göre, en iyi eğitim sistemine sahip ülkenin Finlandiya olduğu konusu tüm herkes tarafından kabul görmüş bir konudur. Bahsettiğimiz bu uluslararası testler, mezuniyet puanlaması gibi çok çeşitli araştırmaların desteklediği bir fikir olarak karşımıza çıkıyor.

Finlandiya’da, 40 yıl öncesine kadar sistem bugünkü şeklinde değildi. Ülkece başlattıkları ekonomik yenilenme programının bir kolu olarak eğitim sisteminde derin değişikliklere gidildi. Yıllardır süregelen geleneksel okul anlayışlarını tamamen yıktılar ve sıfırdan inşa ettiler.  Biliyoruz ki toplum ve aile çocuklara ne kadar çok destek verirse, alınan eğitimin kalitesi de o kadar yükselir.

Finlandiya’nın eğitim sisteminin başarısı dünya ülkelerince 2000 yılında tanındı. Tüm dünya ülkelerinde uygulanmakta olan Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı PISA sınavlarında 2000 senesinde Finlandiya ve diğer ülkeler arasında ciddi bir fark oluştu.

Bu konu hakkında Finlandiyalı öğretmenler ve uzmanlar, diğer ülkelerin öğrencilere eğitim verirken notlara, istatistiklere, testlere çok fazla baktıklarını ve insan ögesinin göz ardı edildiğini savunuyorlar. Bu konu hakkında dünyaca tanınan Finli eğitimci Pasi Sahlberg “Eğitimde kaliteyi yükseltmek çözüm değil bunun yerine eğitim eşitliğini tüm öğrencilere adaletli bir şekilde dağıtmak başarıyı getiriyor” diyor.

Finlandiya Eğitim Sistemi Neden Başarılı? Eğitim Sistemi İlkeleri

Finlandiya Eğitim Sistemi Neden Başarılı? Eğitim Sistemi İlkeleriPin
Finlandiya Eğitim Sistemi Neden Başarılı? Eğitim Sistemi İlkeleri

* Finlandiya’da yaşayan hiç bir çocuk 7 yaşına gelmeden okula başlamıyor.

* Bir çocuk ergenlik çağına gelene kadar sınav ve ödev ile çok nadir karşılaşıyor.

* 6 yaşına gelene kadar çocuklara herhangi bir değerlendirme testi yapılmıyor.

* Lisenin son sınıfına gelene kadar asla öğrencilerin arasında bir rekabet ortamı oluşturulmuyor. Üstelik öğretmenler, okullar ve şehirler de de rekabete izin vermiyor.

* Zorunlu sınavlar elbette Finlandiya’da da var. Ancak bu sınavlar 16 yaşından sonra başlıyor.

* Zeka seviyesine göre bir sınıf ayrımı asla yok. Hiçbir kriter olmadan tüm çocuklar aynı sınıfta eğitim görüyorlar.

* Finlandiya’da öğrenci başına ayrılan paranın miktarı, ABD başta olmak üzere gelişmiş tüm ülkelerin ortalamasının %30 kadar altında.

Böylece Finlandiya Eğitim Sistemi Neden Başarılı? konusuna değinmiş olduk. Daha fazlası için ”Genel” kategorimizi takip etmenizi tavsiye ederiz. Tüm soru, öneri ve görüşlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz

Oyla post
Yorum yapın