Enflasyonist ve Deflasyonist Kripto Para Birimleri (5 Dakikada Öğren)

Bu içeriğimizde enflasyonist ve deflasyonist kripto para birimleri konusuna değineceğiz. Enflasyon, mal ve hizmetlerin fiyatlarındaki artışı ifade eder. Bu durum, dolaşımda çok fazla para olduğunda gerçekleşir ve paranın değerini kaybetmesine neden olur. Öte yandan, deflasyon, bir para biriminin değerindeki artışa ve buna karşılık gelen mal ve hizmet fiyatlarındaki düşüşe işaret eder. Deflasyon genellikle para arzındaki azalmadan kaynaklanır.

Enflasyonist ve Deflasyonist Kripto Para Birimleri Nedir, Ne İşe Yarar?

Enflasyonist ve Deflasyonist Kripto Para BirimleriPin
Enflasyonist ve Deflasyonist Kripto Para Birimleri

Kripto para birimlerinin kullanım alanı her geçen gün artarken pek çok yatırımcı finansal terimlere hakim olmak istiyor. Özellikle enflasyonist ve deflasyonist kripto para birimleri son zamanlarda arama motorlarında çok fazla araştırılmaya başlandı. Enflasyon bazen iyidir; insanları daha fazla harcamaya teşvik ederek ekonominin büyümesini sağlar. Ancak fiyatlar maaşlarımızdan daha hızlı arttığında bu büyük bir soruna dönüşüyor. Şu anda, enflasyon endişe verici oranlarda yükseliyor. ABD’de enflasyon 2022 Mart ayında yüzde 8,5’e çıkarak kırk yılın en yüksek seviyesine ulaştı ve artış hala devam ediyor. Keza, Hindistan’da toptan eşya fiyat enflasyonu (TEFE) yüzde 14,5 ile 2012’den bu yana ikinci en yüksek seviyeye ulaştı.

Küresel çapta yaşanan ekonomik olaylar, birçok kişinin enflasyona karşı bir korunma kalkanı olarak lanse edilen kripto para birimlerine yatırım yapmasına neden oldu. Bu kriptoların çoğu, son birkaç yılda önemli ölçüde değer kazandı. Kripto para bitimleri genelde iyi getirilerle, yatırımınızın değeri zamanla artar ve enflasyon nedeniyle yükselen fiyatlar ile etkili bir şekilde mücadele etmenize yardımcı olur.

Bununla birlikte, kripto para birimleri bile doğası gereği enflasyonist ve deflasyonist olabilir. Bazılarının sınırsız sayıda token arzı vardır, bu onları enflasyonist hale getirirken, dolaşımda sabit sayıda token bulunduran kripto projeleri ise deflasyonist hale gelir.

Enflasyonist Kripto Para Birimleri

Bir kripto para, dolaşımdaki token’larının sayısı arttığı sürece enflasyonisttir. Ağa, madencilik, staking gibi yollarla yeni token’lar eklenir. Token arzı arttıkça kripto para biriminin değeri düşer. Bu, zamanla belirli bir şeyi satın almak için daha fazla token harcamanız gerekeceği anlamına gelmektedir.

Örneğin; Dogecoin enflasyonist bir varlıktır. DOGE yaratıcılarından biri, varlığın sınırsız bir arza sahip olmasını sağlamak için 2014 yılında, daha önce 100 milyar DOGE olarak belirlenmiş bir sabit tavanı kaldırmıştı. Bu, arzın talebi geçebileceği ve her Dogecoin’in değerini azaltabileceği anlamına geliyor.

Öte yandan, enflasyonist ama bir sınırı olan Bitcoin gibi kripto para birimleri var. Peki bu ne anlama geliyor? Bitcoin, 21 milyonluk bir sabit sınıra sahiptir. Bu sınıra ulaşıldığında, artık kimse Bitcoin madenciliği yapamayacak. Bu durum gerçekleştiğinde Bitcoin, deflasyonist bir kripto para birimi haline gelecektir. Ancak ağın önümüzdeki yüzyıla kadar bu eşiğe ulaşması muhtemel sınırlar dahilinde beklenmiyor.

O zaman gelene kadar Bitcoin, enflasyonu yavaşlatmak için yarılanma (halving) olarak bilinen bir süreci de kullanıyor. Halving, her dört yılda bir çıkarılabilen ve dolaşıma sokulabilen Bitcoin sayısını azaltır. Bugüne kadar zaten 19 milyon Bitcoin çıkarılmış olsa da madencilik ödülleri yavaş yavaş düştüğü için 21 milyona ulaşmak yaklaşık bir yüzyıl alacak.

2016 yılında madencilik ödülü 12.50 Bitcoin idi. Ardından 2020’de 6.25’e düştü ve 2024’te 3.125 Bitcoin’e düşecek. Bu aksiyon, Bitcoin halving olarak bilinir. Dolaşıma giren kripto para birim sayısını azaltmak için bir önlemdir.

Deflasyonist Kripto Para Birimleri

Deflasyonist kripto para birimlerinde token arzı zamanla artmak yerine azalmaktadır. Bu, talep tutarlı kalırsa her bir token’ın değerinin artacağı anlamına gelir. Ancak, farklı projeler farklı deflasyonist önlemler kullanır.

Örneğin; kripto borsası Binance, arzını azaltmak için her üç ayda bir Binance Coin’lerinin (BNB’ler) bir kısmını yok eder. Öte yandan, bazı kriptolar merkez bankaları gibi çalışır ve değerini kontrol altında tutmak için enflasyonist ve deflasyonist önlemler kullanırlar. Buna bir örnek, Tether (USDt) stablecoin’idir.

Diğer bir örnek ise Ethereum olabilir. Ethereum’un yerel token’ı ETH, bir zamanlar tamamen enflasyonist bir kripto para birimiydi. Bununla birlikte, Ağustos 2021’deki bir güncelleme, kripto para deflasyonunu gerçekleştirmek için ağ etkinliği arttığında bazı ETH’lerin yakılmasını zorunlu kıldı. İzleme web sitesi Watch the Burn’e göre, değeri 4,5 milyar doları aşan 1,7 milyondan fazla ETH yakıldı.

Ripple, token’ını (XRP) deflasyonist tutmak için farklı bir yol seçti. Şirket ilk olarak, 100 milyar XRP’yi piyasaya sürdü. Ardından, 2017’de Ripple, bu kripto paraların 55 milyonunu kilitledi ve likiditeyi korumak için periyodik olarak serbest bıraktı. Ayrıca, XRP kullanarak her işlem yaptığınızda, kripto paranın deflasyonist yapısını korumak için yakıma gönderilecek olan küçük bir işlem ücreti ödenmektedir. Böylece enflasyonist ve deflasyonist kripto para birimleri konusuna ve diğer detaylara değinmiş olduk. Daha fazlası için bizi takip etmeyi unutmayın!

Oyla post
Yorum yapın