Elektronik Sigara Kullanmanın Vücuda Zararı Var Mı?

E-sigaralar sigarayı bırakmak isteyen insanlar için nikotin vermenin giderek daha popüler bir yöntemidir. Ancak çalışmalar e-sigara kullanmanın sigarayı bırakmaya yardımcı olup olmadığını henüz kanıtlamadı ve  Elektronik sigara kullanmanın vücuda zararı giderek daha fazla ortaya çıkıyor.

Elektronik Sigara Kullanmanın Vücuda Zararı Nedir, Nasıl Çalışır? 

Elektronik Sigara Kullanmanın Vücuda Zararı nedir Nasıl Çalışır? Pin
Elektronik Sigara Kullanmanın Vücuda Zararı nedir Nasıl Çalışır? 

Bir e-sigara genellikle nikotin içeren sıvı bir çözeltiyi ısıtan ve onu içilebilen bir buhara dönüştüren cihaz olarak bilinir. Bu cihazlar genellikle pille çalışır. Genellikle e-sigara için elektronik buharlaştırıcı gibi isimler kullanırlar ve yurtdışında yaygın olarak kullanılan bu sigara “vaping” olarak da bilinir.

Bazı sigaralar geleneksel sigaralara purolara veya pipolara benzer. Diğerleri kalem veya flash USB sürücülere benziyor veya tamamen farklı bir tasarıma sahip. Sigaralar tek kullanımlık veya yeniden doldurulabilir formlarda mevcuttur. Elektronik sigaralarda kullanılan sıvı nikotin aroma verici propilen glikol ve bitkisel gliserin içerir.

Vape sertliği sıvıdaki nikotin ölçüsü ile belirlenir ve miligram başına mg veya yüzde olarak ifade edilir. Bununla birlikte yapılan araştırmalar sonucunda ürün etiketlerinin her zaman nikotin içeriği hakkında doğru bilgi sağlamadığına dair endişeleri artırır.

Bazı kapsüller “nikotin tuzu” olarak bilinen konsantre bir nikotin formu içerir. %5 nikotin tuzu içeren bir kapsül 30 ila 50 miligrama kadar nikotin içerebilir. Bu sebeple 13 paket sigaranın taşıdığı nikotin miktarına eşdeğer gelir.

Elektronik Sigaranın Zararları Nelerdir? 

Elektronik Sigaranın Zararları Nelerdir? Pin
Elektronik Sigaranın Zararları Nelerdir?

Elektronik sigara kullanmanın vücuda zararı var mı sorusunun cevabı çok net: e-sigaralar sağlığınız için kötüdür. 2006 yılında e-sigaraların ortaya çıkışından bu yana kullanımın uzun vadeli etkileri büyük ölçüde bilinir.

Akciğer hasarı veya kanserle ilişkisi yavaş yavaş ortaya çıkıyor olsa da henüz bu kadar uzun süreli bir klinik çalışma yapılmamıştır.

E-sigaranın Kalbe zararları nelerdir?

E-sigaranın Kalbe zararları nelerdir?Pin
E-sigaranın Kalbe zararları nelerdir?

National Academies Pressin (NAP) 2018 tarihli bir raporu nikotin içeren bir sigaranın kalp atış hızını artırdığına dair önemli kanıtlar buldu.

Yazarlar ayrıca vapingin kan basıncını da arttırdığına dair orta düzeyde kanıtlar sunmaktadır. İyi bilindiği gibi yüksek kalp hızı ve yüksek tansiyon uzun süreli kalp sağlığını etkileyebilir. 2019’da yapılan bir araştırma vapingin artan inme, kalp krizi ve kalp hastalığı riski ile ilişkili olduğunu buldu.

E-sigaraların Akciğerlere zararları nelerdir?

E-sigaraların Akciğerlere zararları nelerdir?Pin
E-sigaraların Akciğerlere zararları nelerdir?

2015 yılında yapılan bir çalışmada aromalı sıvılar içeren e-sigaraların farelerde ve insanlarda akciğer hücreleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Toksite oksidasyon ve iltihaplanma dahil olmak üzere her iki hücre tipi üzerinde çeşitli olumsuz etkiler bildirilmiştir.

2018 yılında yapılan bir başka araştırmaya göre sigara içmeyen 10 kişinin akciğer fonksiyonları nikotinli veya nikotinsiz vapingden hemen sonra değerlendirildi. Araştırmacılar sağlıklı bireylerde nikotinli ve nikotinsiz vapingin normal akciğer fonksiyonunu bozduğu sonucuna vardılar. Yani özetleri elektronik sigara kullanmanın vücuda zararı oldukça fazla denebilir.

NAP 2018 raporları; Tütün solunum sistemi üzerinde olumsuz etkileri olduğuna dair bazı kanıtlar olduğunu bildiriyor ancak e-sigaraların solunum hastalığına nasıl katkıda bulunduğunu anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Elektronik sigaraların da normal sigara gibi zararlı etkilerini yavaş yavaş göstermesi ile birlikte akciğer sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri önümüzdeki yıllarda daha da belirginleşecektir.

Böylece elektronik sigara kullanmanın vücuda zararı konusuna değinmiş olduk. Daha fazlası için ”Genel” kategorimizi takip etmenizi tavsiye ederiz. Tüm soru, öneri ve görüşlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz

Oyla post
Yorum yapın

1