Elektrikli Arabalar Nasıl Şarj Edilir? 2022’nin Çok Satan Modelleri

Elektrikli arabalar çevre dostu yapısı ve sağlamış olduğu ekonomik tasarruf nedeniyle son derece popüler hale geldi. Bu modern araçlardan almak isteyenlerin ilk aklına gelen ise elektrikli arabalar nasıl şarj edilir sorusu oluyor.

Elektrikli Arabalar Nasıl Şarj Edilir, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Elektrikli Arabalar Nasıl Şarj Edilir?Pin
Elektrikli Arabalar Nasıl Şarj Edilir?

Klasik otomobilden elektrikli arabalara geçiş yapmak isteyenler bu sorunun yanıtını arıyor. Söz konusu elektrikli araçlar petrol, gaz türevleri yakıtlara ihtiyaç duymadan çalışmaktadır. Bu özelliği ile de araç kullanıcıları açısından oldukça çekici bulunuyor. Bu araçlar içten yanmalı araçlara göre farklı bir güç sistemi ile çalışır. Bu özelliği sebebi ile de şarj ihtiyacı doğurur. Batarya değişimi, kablosuz (wireless) şarj ve kablolu şarj olmak üzere üç farklı yöntemle elektrikli şarj yapılır.

Elektrikli Araba Şarj İşlemleri (Uygulamalı Anlatım)

Elektrikli arabalar nasıl şarj edilir sorusunu cevap arayan tüketiciler aşağıdaki videodan pek çok detaya ulaşabilirler.

YouTube video

Batarya Değişimi Nedir?

Elektrikli araçlarda şarj ihtiyacını gidermek için tercih edilen yöntemlerden birisi olan batarya değişimi genellikle abonmanlık sistemi ile belirlenen değişim noktalarında yapılmaktadır. Bu yöntem ile şarj dolumu sırasında uğranılan zaman kaybı problemi ortadan kalkar. Bu yöntem ile elektrikli aracınızın boşalan bataryası belirlenen değişim istasyonlarında dakikalar içinde yenisi ile değiştiriliyor.

Kablosuz Şarj Nasıl Çalışır?

Elektrikli arabalarda şarj dolumu için tercih edilen bir diğer yöntem ise kablosuz şarj sistemidir. Bu sistemde elektrikli araçlarda şarj kablosu ihtiyacını yok etmesi bakımından pratik ve risksiz bir yöntemdir. Bu yöntemin çalışması için aracınızın zeminde montajlı şekilde bulunan indüktif elektrik alanına park edilmesi gerekir. Park işlemini yaptıktan sonra tek yapmanız gereken aracınızın şarj dolumunu beklemektir.

Kablolu Şarj Nedir?

Elektrikli araçlarda kablolu şarj sistemi çok sık kullanılır. Bu sistemde gerekli olan ekipman aracın modeline göre değişkenlik gösterir ve araç alımı sırasında araçla birlikte müşterilere sunulur. Çok kolay çalışan bu yöntemde ev tipi, normal ve hızlı şarj olmak üzere üç seviye bulunur. Ev tipi şarj sisteminde adından da anlaşılacağı üzere sıradan bir ev prizine takılarak dolum yapılır. Normal şarj ise 240 V – 400 V arası enerji aktarımı yapabilen bir priz gerektirmektedir. Hızlı şarj ise doğru akım şarj tipi olduğundan en hızlı dolum işlemini gerçekleştirir. Bu yöntem için ise 400 V ile 600 V’luk enerji aktarımı sağlanması gerekir.

Popüler Elektrikli Araç Modelleri

Türkiye’de yapılan incelemeler neticesinde tüketicilerin büyük ilgi gösterdiği ve en çok satan elektrikli araç markaları şunlardır:

  1. Renault Zoe
  2. SAIC MG ZS EV
  3. Jaguar i-Pace
  4. Mini Electric Cooper SE
  5. Mercedes Benz EQC
  6. BMW iX3
  7. Peugeot 208
  8. Peugeot 2008
  9. Renault Megane E Tech
  10. Hyundai Kona EV

Böylece elektrikli arabalar nasıl şarj edilir sorusunu detaylı bir şekilde incelemiş olduk. Daha fazlası için ”Genel” kategorimizi takip etmenizi tavsiye ederiz. Tüm soru, öneri ve görüşlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Oyla post
Yorum yapın