Burçlar Nasıl Ortaya Çıktı?

Burçların dolayısı ile astroloji ilminin Mezopotamya’da çıktığı kabul edilir. Dönemin astrologları gökyüzünü dikkatle izleyerek kayıtlar tutmaya başladılar. Mezopotamyalı gökbilimciler, göklerdeki düzen ve sistemi açıklayabilmek için yeni geometri bilimini geliştirdiler.

Bunun akabinde Yunanlılar ise, Mezopotamya’nın geometri bilimini ve astrolojik kayıtlarını kendi mitolojileri ile harmanlayarak Zodyak adı verilen bir astroloji oluşturdular. Zodyak güneşin bir yıl boyunca çizdiği yörünge ile her biri bir hayvan tarafından simgelenen on iki parçaya bölündü.

Belirlenen bu yörüngeler ile de yıldız haritaları oluşturularak çıkarıldı. Burçlar nasıl ortaya çıktı sorusunun cevabi özeti bu şekilde olup, astroloji batı dünyasında kabul edilerek bu güne kadar uzanan serüvenine başlamış oldu.

Burçlar Nasıl Ortaya Çıktı – Hayatımızdaki Yerleri

Burçlar Nasıl Ortaya ÇıktıPin
Burçlar Nasıl Ortaya Çıktı

Her insanın doğumu esnasında etkisi altına girdiği bir burç vardır. Peki, bu burçlar nasıl ortaya çıktı? Bir insan doğduğu esnada; gökyüzündeki güneşin bulunduğu pozisyona göre samanyolu galaksisi içerisinde bulunan takım yıldızlarının oluşturduğu burç dediğimiz kümelenmelerden hangisine denk gelirse o kişinin burcunu oluşturur.

Galaksi içerisinde dairesel şekilde dizili olan bu yıldızlar 12 takım yıldızından oluşur. İlk burcun koç burcu olduğu kabul edilmiştir. Çünkü koç burcu ilkbahar başlangıcında bulunur. Bunu sırası ile Boğa Burcu, İkizler Burcu, Yengeç Burcu,  Aslan Burcu, Başak Burcu, Terazi Burcu, Akrep Burcu, Yay Burcu, Oğlak Burcu, Kova Burcu ve Balık Burcu takip eder. Her burcun kendisine has özellikleri vardır.

Eski Türklerde Burçlar

Osmanlı dönemi olarak baktığımızda burçlar nasıl ortaya çıktı ve ilk olarak kayıtlarda nasıl geçti buna değinmek gerekir. 1427 yılında yazılmış olan Murad-Name isimli Osmanlı klasiğinde astrolojiden bahsettiği görülmektedir.

Bu eserde gezegenlerin isimleri, yıldızların isimleri ve gökyüzündeki cisimler yardımı ile takvim hesaplamaları anlatılır. Yıldızların durumlarından ve pozisyonlarından anlam çıkaran kişi anlamına gelen “müneccim” kelimesi ayrıntılı olarak anlatılmaktadır. Eserde genel astrolojiye değinilmektedir. O dönemlerde müneccimbaşılığa yer verilmezken, Fatih döneminde ve II. Bayezid döneminde bu kavrama rastlanır.

Burçlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler

Bilim adamları, ruh halimizin ve dolayısı ile davranışlarımızın yeryüzünü etkisi altına alan kozmik ışınlardan, radyoaktif alanlardan ve ışımalardan olumlu veya olumsuz bir şekilde etkilenebildiğini söylemektedirler. Bir insan dünyaya geldiğinde, o an hangi burç sistemi etkin ise o yıldız takımından yayılan kozmik dalgaların etkisi altına girmektedir.

Burçları aynı olan kişilerin bir takım karakteristik özelliklerinin benzer olması, aynı yıldız takımının etkisi altında iken doğmalarına ve o yıldız takımının yaydığı dalgalardan etkilenmelerine bağlıdır. Burçlar nasıl ortaya çıktı konusunu araştırırken, neden aynı burçtan insanların benzerlik gösterdiği de anlaşılmış olur.

Böylece Burçlar nasıl ortaya çıktı sorusuna değinmiş olduk. Daha fazlası için ”Genel” kategorimizi takip etmenizi tavsiye ederiz. Tüm soru, öneri ve görüşlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz

Oyla post
Yorum yapın