Basketbol Boy Uzatır Mı? İşte Gerçekler

Basketbol boy uzatır mı? İşte tüm gerçekler ile karşınızdayız.Geçmişten günümüze kadar akıllarda olan bu soru hala net bir cevap kazanmış değil. Herkes farklı bir şey söylese de aslında basketbol düzenli olarak oynandığı zaman boy uzatır. Bu yazı sayesinde sonunda bu sorunun cevabını öğrenebileceksiniz.

Basketbol Boy Uzatır Mı? Basketbolcular Neden Uzun?

Basketbol boy uzatır mıPin
Basketbol boy uzatır mı

Televizyonlarda, filmlerde hatta kimi zaman gerçek hayatta canlı kanlı bir şekilde basketbolcular ile karşılaşmıyor muyuz? Neden boyları o kadar uzun hiç düşündünüz mü? Aynı şekilde yüzücülerin de boyu normal insanların %60’ından da uzun. Sizce bunların sebebi nedir?

Haftada belki 1 belki de 2 haftada 1 basketbol oynayan birisinde bu denli boy uzunluğu görülmezken basketbol sporu ile uğraşanlarda görülür.

Bilimsel Kanıtı Var Mı?

Bilimsel Kanıtı Var Mı?Pin
Bilimsel Kanıtı Var Mı?

Vücudun bir bölgesinin sürekli olarak çalışması, hareket etmesi o uzvun yapısının değişmesine yol açar. Buna günümüzde örnek olarak insanların serçe parmaklarına bakabilirsiniz. Cep telefonu tutmaktan hafif çöküntü göreceksiniz.

Aynı şekilde basketbol oynadıkça insanlar sürekli yukarı atlayıp zıpladığı için uzun süre oynandığı zaman boy uzamasını sağlar. Bir uzvun zorlanmasının onun fiziksel yapısını, şeklini değiştireceği fikrine bilimde Lamarkçılık denmektedir.

Lamark sistemi zürafalarla da bağdaşmaktadır. Zürafaların sürekli yükseğe uzanmalarından da boylarının uzadığı düşünülmektedir. basketbol boy uzatır sorusunun cevapları arasında Lamark sistemi en önemli etkenler arasındadır.

Basketbolun Modifikasyona Katkısı

Basketbolun Modifikasyona KatkısıPin
Basketbolun Modifikasyona Katkısı

Lisede biyoloji derslerinde gördüğünüz üzere modifikasyon sayesinde de basketbol oynayınca boy uzaması görülmektedir. Vücut uzun süre kaslarını çalıştırdığı zaman kaslar belli bir süre sonra sürekli yapılan hali alabilmektedir. Bu duruma da modifikasyon denilir.

Yani özetle basketbol boy uzatır mı sorusuna verilebilecke cevap ”evet” olacaktır. Bunun başlıca sebebi kasların sürekli o hareketi yapmasından kaynaklı olduğu gibi uzun süre yapılan hareketler kasların şeklini etkilemektedir.

Bu yüzden eğer ki boy uzatmak istiyorsanız basketbol oynayabilirsiniz. Fakat bu durum haftada 1 gün gibi kısa sürelerde değil çocukluktan itibaren basketbol oynayarak sağlanabilmektedir. Anlayacağınız, nadiren basketbol oynamak yetmez, ciddi anlamda basketbol sporu ile uğraşmanız gerekmektedir.

Böylece basketbol boy uzatır mı sorusunu açıklığa kavuşturmuş olduk. Daha fazlası için ”Genel” kategorimizi takip etmenizi tavsiye ederiz. Tüm soru, öneri ve görüşlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz

Oyla post
Yorum yapın