Akciğer Kanseri Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Bu içeriğimizde akciğer kanseri neden olur sorusuna değineceğiz. Yapı olarak, normal akciğer dokusundan olan hücreler ihtiyaç ve kontrol dışında çoğalır ve akciğerde bir kitle oluşturur. Kitlenin oluşmasıyla akciğer kanseri meydana gelmiş oluyor. Bu kitle önce bulunduğu yerde büyür ve ileriki evrelerde çevre dokulara ya da karaciğer, kemik, beyin gibi uzak organlara ulaşır.

Akciğer kanseri günümüzde oldukça yaygın bir kanser türüdür. Kanser ölümlerinde birinci sırada yer alıyor. Akciğer kanserinde tedavi; kanserin türü ve evresine göre belirleniyor. Uygun durumlarda cerrahi yöntemlerle kanserin olduğu akciğer ya da akciğer kısmı çıkarılabiliyor. Cerrahi uygulamaya uygun olmayan durumlarda ise kemoterapi uygulanıyor. Bunun yanında bazı ilaçlar da kullanılabiliyor.

Akciğer Kanseri Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

Pin

Şimdi akciğer kanseri neden olur sorusunun yanında belirtilerine geçelim. Bu hastalık türümde birden çok belirti görmek mümkündür. İlk belirtisi gittikçe artan öksürüktür. Öksürüğün yanında balgamda kan görülmesi de önemli bir belirtidir. Göğüs ağrısı kanserin temel belirtileri arasındadır. Göğüs ağrısı nefes alırken, öksürürken ve gülerken artış gösteriyorsa ciddiye alınmalıdır.

Nefes darlığı akciğer kanserinin tüm aşamalarında meydana gelebiliyor. Bunun yanında iştahsızlık ve kilo kaybı görülebiliyor. Nedeni belli olmayan kilo kaybı durumu göz ardı edilmemelidir. Ses kısıklığı ve yutma güçlüğü ile halsizlik akciğer kanserinin belirtilerindendir. Aynı zamanda vücut ağrısı görülebilir.

Akciğer kanserinin ilerlemesi durumunda sırt, omuz, kürek kemiği, kol, bacak ağrısı olabilir. Boyunda ve köprücük kemiği üzerindeki bezelerde büyüme gözlenmesi özellikle akciğer kanserini işaret eder. Akciğer kanserinin belirtileri ile karşılaşıldığında bunlar mutlaka dikkate alınmalıdır.

Akciğer Kanserinden Korunma Yolları

Akciğer Kanserinden Korunma YollarıPin
Akciğer Kanserinden Korunma Yolları

Akciğer kanserinde korunma yolları kişinin yaşam standartlarına da bağlıdır. Öncelikle sigara ve alkol gibi kansere neden olabilecek maddelerden uzak durulmalıdır. Otuz yıl boyunca günde bir paket sigara içen kişilerde içmeyenlere göre akciğer kanseri riski yirmi kat daha fazladır.

Sigarayı bıraktıktan beş yıl sonra bu risk azalsa da tamamen bitmiyor. Bu nedenle bu maddelerin kullanımına hiç başlamamak gerekiyor.

Pozitif düşünme sağlanarak stresli bir yaşamdan kaçınılmalıdır. Radyasyonlu ortamlarda bulunulmamalıdır. Katran, benzin, boya ve asbest gibi maddelerin solunmamasına dikkat edilmelidir. Hava kirliliğinden uzak durulmalıdır. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır. Akciğer kanserinden korunma yolları önemlidir. Bu nedenle bu hususlarda hassas olunmalıdır.

Böylece akciğer kanseri neden olur sorusuna değinmiş olduk. Daha fazlası için ”Genel” kategorimizi takip etmenizi tavsiye ederiz. Tüm soru, öneri ve görüşlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz

Oyla post
Yorum yapın